Yoksa siz de bir alışveriş hastalığı mağduru musunuz?

Günümüzün yeni sorunlarından bir tanesi de alışveriş hastalığı. Oniomania adı verilen bu hastalık türü aslında bir nevi davranış bozukluğuna işaret ediyor. Genellikle hanımlarda gözlemlenen alışveriş hastalığı aynı zamanda erkeklerde de görülebilmekte.

Alışveriş Hastalığı Belirtileri

Oniomania ismi verilen alışveriş hastalığında bireyler genellikle haftada 1 saati alışverişe ayırırlar. Alışveriş yapmak bu kişilerde rahatlama ve depresif sıkıntılarda kurtulma hissiyatı yaratır. Yapılan alışverişler pahalı ve az adette ürünler olabileceği gibi ucuz ve çok adette ürünlere yönelik de olabilmektedir. Oniamania sorunu yaşayan kişilerin evlerinde genellikle hiç kullanmadıkları pek çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin alınmasında öne çıkan dürtü gelecekte lazım olabileceği hissiyatıdır ve bazı uzmanlar bunun ölüm korkusunu da ertelemeye yönelik bir davranış olduğunu ifade etmektedir.

Ben bir alışveriş hastası mıyım?

Alışveriş hastası olup olmadığınızı anlayabilmek için geriye dönüp yaptığınız alışverişleri düşünün. Kendinize şu soruları sorun:

  • Almış olduğunuz ürünler size gerekli ürünler miydi yoksa çoğunlukla kullanmadığınız ürünleri mi satın alıyorsunuz?
  • Eşinizden veya aile bireylerinizden gizli olarak mı alışveriş yapıyorsunuz veya aldığınız ürünleri gizli bir yerde mi tutuyorsunuz?
  • Alışveriş yaptığınızda bütçenizi aşıp aşmadığınızı kontrol ediyor musunuz yoksa bütçenizi aşacak şekilde mi para harcıyorsunuz?
  • Kredi kartı harcamalarınız kontrol dışına çıkabiliyor mu, limitiniz boş iken onu harcama yaparak doldurmak mı istiyorsunuz?
  • Alışverişin ardından çok para harcadığınız için pişmanlık duyuyor musunuz?

Bu soruların çoğuna “Evet” diyorsanız siz de bir Oniomania sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer durum böyle ise bu konuyu ciddiye almalısınız. Davranışlarınızla ilgili olarak ileride ailevi veya ekonomik ciddi problemler yaşamamak adına bir psikologa görünmenizde fayda olacaktır.

Yorum Yapın veya Soru Sorun