Yağlı Ciltler Hakkında Yanlış Bilinenler ve Bakım Tavsiyeleri

Yağlı ciltler için etrafta dolanan pek çok efsane vardır. Bunlardan bazıları: nemlendirici kullanmama, sadece yağsız cilt ürünleri kullanma, tonik kullanma, yanınızda sürekli olarak peçete veya mendil bulundurma vb. Çoğu zaman kendini yağlı cilde sahip olarak düşünen insanların ciltleri aslında yağlı değildir.

yagli-cilt

Kendinize sormanız gereken ilk soru “Acaba yağlı bir cilde mi sahibim, yoksa sadece yaz zamanı güneş altında parlayan bir cilde mi sahibim?” olmalıdır. Eğer yüzünüzü yıkadıktan yaklaşık bir saat sonra cildinizin üzerinde yağ birikim oluyorsa cildiniz için yağlı diyebilirsiniz. Diğer durumlarda muhtemelen cildinizin daha ziyade karma bir yapıya sahip olma ihtimali yüksektir.

Yağlı Ciltelere İlişkin Efsaneler ve Gerçekler

Yağlı ciltlere ilişkin etrafta duyabileceğiniz efsaneler ile bilimsel olarak neler yapılması gerektiğine bakalım.

Mit 1: Yağlı ciltlerde nemlendirici kullanılmaz

Cildinde hafif yağlanma olan çoğu kişi nemlendirici kullanmaması gerektiğini ve cildini daha ziyade kuru tutması gerektiğini düşünür. Bu doğru değildir. Eğer ki cildinizi kurutmaya yönelik sert temizleyiciler kullanır ancak bunun üstüne nemlendirici kullanmazsanız bu durumda cildiniz daha falza yağ üretecek ve sebum üretimini daha da artıracaktır. Bununla birlikte, shea yağı ve vazelin içeren ağır nemlendiricilerden uzak durmak gereklidir çünkü bu maddeler yağlı cilt tiplerinde ekstra sebum üretimine neden olmaktadır.

Mit 2: Sadece yağsız cilt ürünleri kullanılmalıdır

Yalı cilde sahip olanların sadece yağsız ürünler kullanması gerektiği esasında bir şehir efsanesidir. Bir ürünün üzerinde her ne kadar “yağ içermez” dese de esasında içerisinde yağ barındırır. Yağsız cilt ürünleri kullanmak yerine ciltte parlamaya karşı geliştirilen ürünlerden örneğin kurutma kağıtları veya cilt astarlarını kullanabilirsiniz.

Mit 3: Yağlı cildi dengelemek için tonik veya astrenjan kullanılmalıdır

Tüm cilt tipleri için temizleyiciden sonra tonik veya astrenjan kullanılabilir, bu durum sadece yağlı ciltler için gerçerlidir diye bir kural yoktur. Toniklerin sıkılaştırıcı etkisi hoşunuza gidiyorsa içeriğinde glikolik asit bulunduran formüller kullanabilirsiniz. Bu tip tonikler yağın içine nüfuz edebilmektedir ve mümkün mertebe Kullanım bölgesi olarak T bölgesi içinde kalınmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Tavsiyeler

Gerçek manadan yaplı bir cildiniz varsa salisilik asit içeren tonikler kullanmalısınız. Bu sayede cildiniz fazla yağ üretimini minimize edebilecektir.

Yazları sıcak altında gerçekleşen yağlanma ve parlama yağlı bir cilde işaret etmez ve normal olarak karşılanmalıdır çünkü havadaki nem ciltteki yağ üretimini ciddi oranda tetiklemektedir. Bu durumlarda kurutucu kağıt kulanabilirsiniz.

Ciltteki yağ salgısını kontrol altına almanın en ideal yolu düzenli olarak cildi nemlendirmektir. Cildin nem oranı düzene girdikçe fazla olarak üretilen sebum da düzene girecektir. Bu sebeple farklı nemlendiriciler deneyerek cildiniz ile e n uyumlu olanı bulmaya çalışın ancak nemlendirici kullanımını kesinlikle ihmal etmeyin.

Yorum Yapın veya Soru Sorun