Selülit neden oluşur ve selülit nasıl giderilir?

Selülit sanıldığı gibi sadece fazla kiloyla ortay çıkan bir problem değildir. Görece zayıf bayanlarda da selülit problemi görülebilmektedir. Birçok unsur selülit oluşumuna neden olabilir. Bacaklarda görülen portakal görünümünden kurtulmak ise imkansız değil.

selülit nedenleri ve çözümleri

Selülit Nedir ve Neden Oluşur ?

Selülit özellikle kadınlarda görülür. “Adiposit” adı verilen deri altı yağ hücre gruplarının aşırı derecede gelişmesi, kan ve lenfatik dolaşım üzerinde yaptığı baskı, dolaşımın bozulmasına, bozulan dolaşım deri altı dokularında sıvı birikmesine, bağ dokularının yeterince beslenmemesine ve sonuç olarak da deride çökmelere sebep olur. Tıp diliyle “Hidrolipodistrofi” olan selülit, “Pannikupolati”, “Pannikülozis”, “Gynoid”, “Lipodistrofi” gibi değişik isimlerle de anılabilmektedir.

Selülit Kimlerde Görülür ?

Ciddi bir problem olan selülit sanılanın aksine sadece kilolu hanımlarda görülmez. Zayıf ya da şişman her kadında görülebilir. Bu durum, selülitin basit bir şişmanlık sorunu olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Selülit hormanların etkisiyle ortaya çıkan bir problemdir.

Obezitede yağ hücrelerinin aşırı çalışması ve büyümesi söz konusu olurken selülitte deride mikrodolaşım ve yağ hücrelerinde yapısal değişikliklerden söz edilmektedir. Erkeklerde selülitin hemen hemen hiç görülmemesinin sebebi, erkek ve kadın bağ dokusu yapısında ve östrojen hormon düzeylerindeki farklılıktır.

Erkeklerin deri elastikiyeti ve kalınlıkları daha fazla iken kadınlarda bu durum tam tersi bir özellik gösteririr. Yapılan çalışmalarda kadınlarda selülitin görülme oranının %90-%98 seviyelerinde olduğu belirlenmiştir.

Selülit Neden Ortaya Çıkar ?

Selülit birden fazla etmenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar. En önemli etmenlerden biri genetik faktördür. Örneğin selülit beyaz ırk kadınlarda daha fazla görülür. Latin kadınlarda uyluk bölgesinde görülürken kuzey ülkelerindeki kadınlarda karın bölgesinde görülme sıklığı artar.

Bir diğer etmen de hormonal faktör yani östrojendir. Kadınlarda selülit ergenlik döneminde başlayabilmekte olup hamilelik ve mentrüasyon dönemlerinde artış gösterebilmektedir. Yanlış beslenme de selülite sebep olan etmenler içerisinde yer alabilmektedir.

Selülitten Kurtulma Yolları

Selülitten kurtulmak kadar onun oluşumuna engel olmak da önemlidir. Spor yapmak, anti-selülit kremler kullanmak, doğru beslenmek, masaj, sauna gibi önleyici yöntemler her zaman önerilmektedir. Ortaya çıkmış bir selülitin tedavisi söz konusu olduğunda ise modern ve gelişmiş sistemlerle selülit tedavisi yaptırmak mümkün. Bu sistemler arasında ses dalgası, radyofrekans, vakum, masaj, lazer ve led gibi farklı yöntemler mevcut. Lazer ve led tabanlı uygulamalarla ortalama 8 seansta ve yaklaşık olarak 1 ayda etkileyici sonuçlar almak mümkün. Bu yöntemle sadece selülitlerden değil aynı zaman da bacak ve basen bölgelerindeki fazlalıklardan da kurtulma imkanı sunulabiliyor.

Yorum Yapın veya Soru Sorun