Kilo Vermek İsterken Yapılan Hatalar

Fazla kilo sahibi bayanlar ve erkekler, fazlalıklarından kurtulmak ve daha sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak isterler. Bu amaca yönelik olarak diyet ve egzersiz programları yapılır. Ancak bu noktada bazen bilinçsizlikten bazen de iradeye yeterince hakim olamamaktan kaynaklanan hatalar yapılabilmektedir. Bu yazıda kilo vermek isterken yapılan hatalar nelerdir kısaca onlardan bahsedelim.

kilo verirken yapılan hatalar

Sağlıklı kilo kaybı vücuttaki fazla yağın atılmasıdır. Gerçekten yağ verilmesi durumunda vücutta göbek, basen veya bel gibi yağ biriken bölümlerde incelme olur. Kilo veriyorken aynı zamanda göz altı bölgesi ve yanaklar da çöküyorsa bu pek de iyiye işaret olmayabilir. Bu durumda kilo veriyorum derken aslında vücutta su ve kas kaybı yaşıyorsunuz demektir.

Doğru Zayıflama Yöntemlerini Uygulamak Zor Mu ?

Doğru zayıflama yöntemlerini uygulamak aslında kolay sayılmaz. Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için biraz kendinizi zorlamayı göze almanız gerekiyor. Bunun için uyulması gereken genel kurallardan şu şekilde bahsedebiliriz.

1. Sadece Kaloriye Bakmayın: Yiyecek kutularının veya ambalajlarının üzerinde yazan kalori değerlerini okuyunca yiyeceğin enerji miktarıyla ilgili az çok bir fikriniz olur. Ancak burada önemli olan kalorinin miktarından ziyade cinsinin ne olduğu. Örneğin bir ürünün Kalori değeri düşüktür fakat bu ürün bir yağ ürünü olabilir. Bu durumda düşük kalorili bile olsa o yiyeceği yemenin vücuttaki yağ oranını eritmenizi zorlaştıracaktır.

2. İçeceklerde Şekere Dikkat: Çoğu kişi içeceklerde az kalori olduğunu ve içeceklerin kilo aldırmadığını düşünür. Ancak durum böyle değil. İçeceklerle ilgili olarak şöyle bir hesaplama yapabiliriz. Örneğin günde 3 bardak çay veya 2 kahve içiyorsunuz. Her bardakta 2 adet küp şeker kullanıyorsunuz. 1 küp şekerin 20 kalori olduğunu düşünürsek bu durumda siz günde 200 kaloriyi çay ve kahveden alıyorsunuz demektir. Çay ve kahvedeki bu şekeri elimine ederseniz günde ortalama 850 gram verme imkanı yakalayabilirsiniz.

3. Spor Yapın: Spor yapmak kilo verme programının olmazsa olmazıdır. Normal kilo değerlerine sahip veya zayıf yapıda olan kişiler için bile spor yapmak daha sağlıklı vücut yapısına ulaşabilmek için en ideal yöntemdir. Spor yapan vücutta kaslar ve iç organlar hareket ile beraber metabolizmayı düzene sokacaktır. Metabolizmanın düzene girmesiyle yeme-içme alışkanlıkları da düzene girer ve vücut ideal ölçülerine yaklaşır.

4. Ağır Yemek Kaçamakları Yapmayın: Sporla ve diyetle geçen bir dönemin ardından insanın bir kaçamak yapası gelir. Kendi kendinize “Bu kadar emek harcadım, o yüzden güzel bir kebap yiyebilirim.” diyebilirsiniz. İşte sizin kilo verme diyetinizdeki en zor anlardan biri de bu noktalarda ortaya çıkar. Gerçekten kilo verme konusunda iradeli ve azimli olup olmadığınız burada belli olacaktır. Hedefe ulaşmak için nefsinize hakim olmalı ve kararlılığınızı yitirmemelisiniz.

Yorum Yapın veya Soru Sorun