“Hamile miyim?” sorusunun doğru cevabına nasıl ulaşılır?

Hamilelik çoğu hanımların özlem duyduğu ve bir bebek dünyaya getirebilmek arzusuyla heyecan yaşadığı bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anne adayları fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da bir değişim haline girer ve en nihayetinde sürecin sonunda bir bebek doğmuş olur. Anne adayları için bu olağanüstü durumun başlangıcı heyecan, korku, stres ve sevinç gibi pek çok farklı duyguların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
hamilemiyim

“Hamile miyim?” sorusu hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır?

Gebe kalma süreci biyolojik bir takım faktörlerin bir araya gelmesiyle başlar. Bazı anne adayları bu farklı bileşenlerin ne olduğuna vakıf iken bazıları ise detayları tam bilememektedir. Bununla birlikte, hamile kalınmasına neden olabilecek bazı yaşanmışlıklar sonrası emin olamama da “Hamile miyim?” sorusunu gündeme getirir. Bundan farklı olarak, hanımların vücutlarında hissettikleri bazı sertleşme veya adet gecikmesi gibi durumlar da bu sorunun aklı kurcalamasında etken bir rol oynamaktadır.

Hamilelik Şüphesine Neden Olan Etmenler

Genel olarak hamilelik şüphesi bazı yaşanmışlıklar ve/veya vücutta hissedilen birtakım değişiklikler sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu yaşanmışlık ve bedensel değişikliklerden bazıları ile akla gelen hamilelik soruları aşağıdaki gibi olabilmektedir.

 • Adetim gecikti acaba hamile miyim?
 • Sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdim, acaba hamile miyim?
 • Boşalma olmadı ancak zevk suyu geldi, acaba hamile miyim?
 • Adetim gecikti ve göğüslerimde sertleşme var, acaba hamile miyim?

Hamilelik nasıl meydana gelir?

Hamilelik sürecinin başlaması için bazı faktörlerin bir araya gelmesi gerekir. Bu faktörler sırasıyla şu şekilde belirtilebilir:

 1. Kadının adet döneminden çıkmış olması
 2. Erkek ile cinsel birleşme yaşanması sıvı transferinin gerçekleşmesi
 3. Sperm ile yumurtanın birleşmesi sonrası döllenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi
 4. Döllenme sonrası hücresel bölünmenin başlaması ve embriyonun oluşmaya başlaması ve bu sayede annenin adet görmemesi

Hamileliğin Anlaşılmasını Sağlayan Testler

Hamilelik başlangıcı ile birlikte hanımlarda yaşanan fiziksel ve hormonal değişim bazı testler aracılığıyla ölçülerek hamilelik anlaşılabilmektedir. Bu testlerin en bilinenleri idrar testi ve kan testi yöntemleridir.

a. İdrar Testi: İdrar testi yöntemi en çok kullanılan ve pratik olan yöntemdir. Eczanelerde satılmakta olan gebelik testi ile ölçümleme yapılması mümkündür. Gebeliğin testte görülebilmesi için adet gecikmesi olması gerekir hatta adet gecikmesinin üzerinden 4-5 gün kadar geçmesi idealdir. Temiz ve kuru bir bardağa veya kaba idrar yapılmalıdır. Bardak plastik veya cam olabilir. İdrarı damlattıktan sonra 2-5 dakika kadar bekleyin. Bekledikten hemen sonra sonucu görebilirsiniz. Sonuç okuma bölümünde tek çizgi belirirse gebelik yok anlamına gelir. Çift çizgi belirirse gebelik var anlamına gelir. Çizginin bir tanesinin soluk olması gebeliğin çok yeni olabileceği anlamına gelir. Hiç bir çizgi görülmemesi testin geçersiz olduğu anlamına gelir, yeniden test yapmalısınız.

b. Kan Testi: Kan testi yöntemi en doğru sonucu veren yöntem olarak bilinmektedir. Hastanelerde yaptırılabilmektedir. Serumla ya da kanla yapılır, diğer testlere göre daha ince, ayrıntılı ve ileri bir tekniktir. Gebeliği labaratuvar, hastane vb. hatası olmadığı taktirde %100 doğrulukla ve gebe kaldıktan sonraki birinci haftada ortaya çıkarabilir. Bunun yanında, HCG değerleri gebelik ilerledikçe değiştiğinden kandaki HCG miktarını yani bir anlamda insan hormonu miktarını tam olarak ölçerek gebeliğin kaç aylık olduğunu saptar. Bazen hekiminiz saptamdan tam olrak emin olabilmek için hem idrar hem kan testi isteyebilir.

4 Yorum

 1. sedef
 2. bergiran
 3. surrender
 4. mahmut

Yorum Yapın veya Soru Sorun