Ay Ay Gebelik ve Bebek Gelişimi

Hamile kaldığınızı öğrendiyseniz veya hamilelikteki bebek gelişimini merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Hamile kaldıktan sonraki süreçte anne karnındaki bebek gelişimini resimlerle ve açıklamalarıyla birlikte öğrenebilirsiniz.

Döllenme ve Hamileliğin Başlangıcı

sperm ve yumurta
Hamilelik spermin yumurta ile buluşması ve yumurta çeperinden içerisine girmesi ile birlikte başlamış olur. Bu aktiviteye aynı zamanda döllenme ismi de verilmektedir. Döllenme ile birlikte bebeğin cinsiyeti gibi genetik kodlar da aktarılmış durumdadır. Yaklaşık 3 gün içerisinde döllenmiş olan yumurtada hızlı bir şekilde hücre bölünmesi başlar. Döllenmiş ve bölünmeye başlamış olan yumurta fallop tüpünden geçerek uterusa ulaşır ve uterus duvarına yapışarak buraya yerleşir. Aynı zamanda bebeği besleyecek olan plasenta da bu aşamada oluşmaya başlar.

Hamilelikte 1. Ay (4 Haftalık Gebelik)

4 haftalık bebek
Bu aşamada bebeğin yüz ve boynunu oluşturacak olan yapılaşma başlar. Kalp ve damar hücreleri gelişim halindedir. Ciğerler ve mide ise yeni oluşmaya başlamıştır. Evde yapılacak olan gebelik testi pozitif sonuç verecektir.

Hamilelikte 2. Ay (8 Haftalık Gebelik)

8 haftalık bebek
Bu aşamada bebek 1 cm’den biraz daha büyüktür. Göz kapakları ve kulaklar hafiften oluşmaya başlamıştır ve burun ucu da hafifçe görülebilir. Kollar ve bacaklar daha belirgin bir hal almıştır. El ve ayak parmakları büyümekte olup hafifçe ayrışmaya başlamıştır.

Hamilelikte 3. Ay (12 Haftalık Gebelik)

12 haftalık bebek
Bebek artık 5 cm boyuna ulaşmıştır ve yavaşça hareket edebilir noktaya gelmiştir. Karnınızdaki şikinliğin artık belirgin hale geldiğini hissedersiniz. Doktorunuz özel aletler vasıtasıyla bebeğin kalp atışlarını duyabilir ve bebeğin cinsiyetini bu aşamada öğrenme şansı bulabilirsiniz.

Hamilelikte 4. Ay (16 Haftalık Gebelik)

16 haftalık bebek
Bu aşamada bebeğiniz yaklaşık 10 cm boyuna ve 98 gram ağırlığa ulaşmıştır. Bebek gözlerini kırpmaya başlamıştır ve ayrıca kalp ve damarları tamamen oluşmuştur. Bebek el ve ayak parmaklarında parmak izleri bu aşamada gözlemlenebilir.

Hamilelikte 5. Ay (20 Haftalık Gebelik)

20 haftalık bebek
Bu aşamada bebek yaklaşık 280 gram ağırlığına ve 15 cm boyuna ulaşmıştır. Bebek kendi parmağını emebilir, esneyebilir, gerilme hareketleri yapabilir ve yüz ifadeleri gösterebilir. Bu aşamalarda bebek hareketlerinin hissedilmesi daha belirginleşir.

Hamilelikte 6. Ay (24 Haftalık Gebelik)

24 haftalık bebek
Bu aşamada bebek yaklaşık 630 gram ağırlığa ulaşmıştır. Artık sesleri algılayabilir ve tepki verebilir konuma gelmiştir. İç kulak oluşumunun da gelişmesiyle birlikte bebekte denge hissi de oluşmaya başlamıştır.

Hamilelikte 7. Ay (28 Haftalık Gebelik)

28 haftalık bebek
Bu aşamada bebek ağırlığı yaklaşık 900 gram seviyesine gelmiştir. Hamileliğin bu seviyesinde bebek daha çok hareket etmeye başlar ve sık pozisyon değiştirir. Bu noktada yapılabilecek olan prematire doğum sonrası bebeğin hayatta kalma şansı vardır. Bu noktadan sonra artık yeni doğum dersleri alabilir ve doğum sonrası için hazırlığınızı artırabilirsiniz.

Hamilelikte 8. Ay (32 Haftalık Gebelik)

32 haftalık bebek
Bu noktada bebek ağırlığı yaklaşık 1.8 kg seviyesine gelmiştir. Bebekte sıkça hareket etme durumu vardır. Deri tabakasının altında yağ tabakası oluşmaya başlar. Bu noktadan doğuma kadar bebeğiniz ağırlığının yarısı kadar daha kilo alacaktır. Göğüslerden sarımsı bir sıvının akmaya başladığını hissedersiniz. Bu sıvıya colostrum denmektedir ve bu sıvı hamilelikte annenin bebeği emzirmesi için göğüslerin kendini hazırlamasını sağlar. Hamileliğin bu aşamasında pek çok anne adayı 2 haftada bir doktor kontolüne gitmektedir.

Hamilelikte 9. Ay (36 Haftalık Gebelik)

36 haftalik bebek
Doğum öncesi bebeklerin hamilelik ve boyları pek çok farklı faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Anne-baba boyu ve kilosu, bebeğin tek veya ikiz olup olmadığı, bebek cinsiyeti vb. etkenler bebeğin de fiziksel özelliklerini etkileyecektir. Bu aşamada genellikle bebek boyu 45 cm ve ağırlığı da 2.7 kg seviyesindedir. Beyin hızlı bir şekilde gelişimine devam etmektedir. Akciğer neredeyse tamamen gelişimini tamamlamıştır.

Bebeğiniz 37 haftalıkken artık “doğma ihtimali taşır” hale gelmiştir. Ancak, 37-39 hafta arasında meydana gelecek olan doğumlar erken, 39-40 hafta arasında meydana gelecek olan doğumlar zamanında ve 41-42 hafta arasında meydana gelecek olan doğumlar da geç olarak nitelendirilmektedir.

Ve Doğum!

yeni doğan bebek
Hamilelik hesaplaması yapılırken son adet döneminin ilk günü esas alınır ve bu şekilde 38-42 haftalık hamilelik süresinde bir hamilelik sürmesi beklenir. Ancak son adet tarihinin doğu hesaplanamamsı sonucu bu hafta hesaplarında da kaymalar veya yanlış hesaplamalar meydana gelebilir. Tüm bu ihtimallere karşı tedbirli olmak açısından, 42 haftadan sonra doğumu gerçekleştirmek bazı doktorlar tarafından tercih edilebilmektedir.

Bir Yorum

Yorum Yapın veya Soru Sorun